„ W roku 1704 zostałem przez jego Ekscelencję , hrabiego Erdmanna von Promnitz, powołany do Żar na stanowisko kapelmistrza. Świetność tego dworu od nowa postawionego na książęcej stopie zachęciła mnie do entuzjastycznych przedsięwzięć zwłaszcza w dziedzinie muzyki instrumentalnej […]. Należy w tym miejscu pamiętać o czymś szczególnym. Dwór dwukrotnie zmieniał w dużej części swą obsadę i nawet faworyzowane osoby musiały go opuścić ; Ja jednakowoż pozostawałem . [ aż do ] mojego wyjazdu do Eisenach, który nastąpił w roku 1708.”
Tyle Telemann w swej autobiografii , którą opublikował w 1740 roku w Grundlage einer Ehren-Pforte (zbiorze artykułów biograficznych o niemieckich muzykach) Johanna Matthesona , hamburskiego kompozytora i teoretyka muzyki. Jeżeli chodzi jednakowoż o podany okres 1704-1708 , to mamy tutaj prawdopodobnie do czynienia z pomyłką co do roku 1704, chociaż sam Telemann w swych autobiografiach z lat 1718/31 i 1732 cały czas podaje rok 1704 jako rok powołania , ale właśnie powołania , co niekoniecznie musi pokrywać się z rokiem podjęcia pracy na tej posadzie. W rzeczywistości fakty przemawiają przeciwko tej dacie objęcia posady. Należy zauważyć , że 3 maja 1703 roku umiera hrabia Rzeszy Balthasar Erdmann von Promnitz , pan na zamku w Żarach. Jego synowie Erdmann II i Fryderyk dowiedzieli się o tym podczas swych wojaży edukacyjnych („wojaży kawalerskich”) po Francji , Szwajcarii i na koniec po Włoszech , przerwali swą podróż i powrócili do ojczyzny. Dnia 6 lipca 1703 przybyli do Żar , a Erdmann II został oficjalnym następcą swego ojca , tzn. władcą żarsko-trzebielskiego państwa stanowego na Dolnych Łużycach oraz Pszczyny na Górnym Śląsku. W czasie jego władania i jego następców pozyskano dalsze dobra na Dolnym Śląsku i w Spreewaldzie , tak że Promnitzowie uchodzili za największych właścicieli ziemskich na Dolnych Łużycach. Erdmann II utrzymywał zatem duży dwór z pannami dworskimi (pośród których znajdowała się przyszła pierwsza żona Telemanna), łowczymi, szambelanami , karłami, stuosobową gwardią ,złożoną z rosłych mężczyzn, pierwszym nadwornym kaznodzieją ,leśniczymi, koniuszymi, radcami dworu , a od 1705 roku także kapelmistrza – Telemanna.
Telemann przebywał od 1701 roku w Lipsku , gdzie najpierw miał na życzenie matki zrezygnować z muzyki i studiować prawo na uniwersytecie ( nie ma co prawda żadnego wpisu w matrykule lipskiej Alma Mater ) , wkrótce jednak znów zwrócił się ku muzyce. Już w następnym roku utworzył collegium musicum, złożone z czterdziestu studentów i kierował przedstawieniami w operze lipskiej , włączając w nie collegium musicum i siebie samego , wykonującego basso continuo , a czasami także występującego jako wokalista. Tym działaniem odciągał studentów od Johanna Kuhnaua , uznanego kantora miejskiego i przy kościele św. Tomasza , który był niejako główną postacią muzyczną Lipska , w szczególności dotyczyło to realizacji w zakresie muzyki kościelnej. Doszło do różnic i konfliktów młodszego Telemanna ze starszym Kuhnauem , które przybrały na sile , gdy ten pierwszy zaczął ubiegać się 8 sierpnia 1704 roku o posadę dyrektora muzycznego i organisty przy Nowym Kościele (obecnie kościół Św. Mateusza) , 10 dni później otrzymał ten urząd, a od 1 września 1704 rozpoczął jego sprawowanie.
Andreas Glockner: Opieka nad stroną muzyczną przy Nowym Kościele w Lipsku za czasów Jana Sebastiana Bacha , w: Beiträge zur Bachforschung 8 (Leipzig 1990), s. 19–22 i s. 38. – Datę przejęcia tej (!) funkcji Telemann w swej autobiografii z roku 1718 podaje błędnie jako rok 1702, a w autobiografii z 1732 nawet jako rok 1701 (w trzeciej autobiografii z 1740 roku nie wymienia żadnej daty ), tym samym jeśli chodzi o niezawodność Telemanna, co do podawanych dat , mamy do czynienia co najmniej z nieładem .
Nie musi to pozostawać w sprzeczności z informacją , że w sierpniu 1704 roku ( prawdopodobnie przybywając z Lipska i/albo Drezna) zakwaterował się razem z saskim szambelanem dworu i żarskim burgrabią Andreasem Gottlobem von Maks (Maxen) w zajeździe „Hotel de Pologne“ w Żarach. Jerzy Piotr Majchrzak, http://www.zary.pl/index.php?lng=ger&id=141 (31.07.2009), oraz Georg Philipp Telemann w Żarach, wyd. przez UM w Żarach, niestety każdorazowo bez dowodów źródłowych . – Nie ma dowodów na wzmiankowaną tutaj wizytę Telemanna w Warszawie. –Zajazd „Hotel de Pologne“ powstał jako gospoda około 1700 roku po północno-zachodniej stronie obecnego Placu Inwalidów (niegdyś Rudolf-Bahn-