Home Ereignisse Wykonanie Ławeczki Telemanna

Wykonanie Ławeczki Telemanna

0
102
Thumbnail image

Thumbnail imageAby upamiętnić obecność wielkiego kompozytora Georga Philippa Telemanna wydział gospodarki i promocji urzędu miejskiego w Żarach napisał i złożył 21.08.2009r. do Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr  projekt pn. „Telemann w Żarach”.

Działania w niniejszym projekcie były skupione na stworzeniu sieci współpracy polskich i niemieckich szkół muzycznych i Urzędu Miejskiego w Żarach w celu promowania postaci i twórczości wielkiego kompozytora G.P.Telemanna. Utwory, które skomponował podczas pobytu w Żarach i w Niemczech łączą tradycje polskie, niemieckie i europejskie.

W pierwszym etapie projektu został zorganizowany w grudniu 2009r. Telemannowski Festiwal wspólnie ze szkołami muzycznymi z Żar i Niemiec. Uczniowie szkół muzycznych charakteryzowały się zmiennością uczestnictwa w koncertach.  Głównym jednak punktem projektu było stworzenie niezwykłego produktu promocyjnego miasta pomnika Telemanna tj. siedzącego Telemanna na ławeczce.

Thumbnail imagePodczas realizacji projektu znaleziono wybitnego artystę Pana Marka Szala, byłego mieszkańca Lubska obecnie Zakopiańczyka, który podjął się tego trudnego zadania. Najpierw artysta przedstawił do akceptacji koncepcję plastyczną pomnika Telemanna siedzącego na ławeczce. Następnie wykonał model przestrzenny w skali 1:10 w miękkim materiale. Kolejnym etapem prac artysty było wykonanie modelu przestrzennego rzeźby w skali 1:1 w materiale modelarskim. Trzecim etapem było wykonanie stylizowanej na okres barokowy ławeczki wraz z dekoracyjnymi elementami zdobniczymi. Ostatnim etapem było wykonanie odlewu z brązu z cyzelowaniem i patynowaniem rzeźby. Transport i montaż rzeźby z brązu wraz z ławką obok fontanny na żarskim rynku.

Projekt pn.  „Telemann w Żarach” zawierał wiele punktów promocyjnych postać G.Ph. Telemanna i był realizowany w latach   2009-2011 z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej Polska-Brandenburgia

Artyści z prawej Marek Szala wykonał postać Telemanna z lewej Kazimierz Polak wykonał ławeczkę

 

Zdjęcia:

Thumbnail image Thumbnail image Artyści z prawej Marek Szala wykonał postać Telemanna z lewej Kazimierz Polak wykonał ławeczkę

więcej…

Comments are closed.

Check Also

Sommer mit Telemann 2022