Oprócz W.C. Printza ważną osobistością zapoznaną przez Telemanna w Żarach był Erdmann Neumeister poeta i autor pieśni kościelnych.
Neumeister w latach 1705- 1712 pełnił w Żarach funkcję superintendenta, pastora przy kościele Mariackim (fara) i kaznodziei dworu. Telemann napisał muzykę do całego I i III cyklu poezji Neumeistra. W związku z pełnionymi funkcjami Neumeistra muzyka Telemanna musiała także często rozbrzmiewać w pobliskiej farze i kaplicy zamkowej Pózniej w Hamburgu razem pracowali nad kantatami w tempie do dzisiaj niespotykanym. Kilkaset kantat Telemanna znajduje się w bibliotece w Gdańsku.
Żarskie Muzeum znajduje się w budynku dawnej nadintendentury, w której Neumeister w czasie pobytu Telemanna w Żarach pełnił funkcję superintendenta. Telemann i Neumeister byli przyjaciółmi. Z pewnością w budynku obecnego muzeum często rozprawiali o poezji i muzyce.
Neumeister został także ojcem chrzestnym pierwszej córki Telemanna. Na tę uroczystość pojechał z Żar do Eisenach. W 1708 r. Telemann z powodu zmiany muzycznych upodobań hrabiego von Promnitz i zmniejszenia przez niego składu dworskiej kapeli postanowił wyjechać z Żar na zachód do Eisenach, rodzinnego miasta J.S. Bacha. Tam objął posadę sekretarza i koncertmistrza na dworze księcia Johanna Wilhelma – kuzyna żony Erdmanna II von Promnitz.