Król interesował się budową pałacu oraz przebudową całych Żar przez Erdmanna II von Promnitz. Króla przywitał gospodarz wraz ze swoim regimentem.
Tak opisuje Juliusz Below w swojej kronice:
„1 czerwca 1718 r. był w Żarach Król Polski, obejrzał budowę zamkową i po 3 godzinach pobytu ruszył dalej. Hrabia trzymał swoje wojsko, które podczas pobytu króla paradowało, później zostali natychmiast załadowani w wozy i skierowani na drogę do Warszawy i tam paradą przyjęli przyjazd króla.
Król był bardzo zaskoczony i sprawiło mu to wielką radość.’’
Pałac Promnitzów był wówczas w budowie. ( Budowa 1714 – 1726)
Wizytę i jej skutki opisuje w swojej książce dr Jerzy Polak:
„Wielokrotnie przejeżdżał przez Żary król August II Mocny i jego rodzina, m in. 1 czerwca 1718 r. goszczony był przez hrabiego w budowanym właśnie pałacu. Z kolei rok później Promnitz obecny był na słynnym na całą Europę weselu królewicza Fryderyka Augusta III, z Marią
Józefą Habsburg, urządzonego Dreźnie w 1719r. Wesele uświetnił największy w dziejach barokowej Europy bal dworski.
W lipcu 1719 roku elektor obdarzył Erdmanna godnością radcy (ministra) Tajnego Gabinetu, czyli namiastki rządu saskiego, a także przyznał dotację na ukończenie rezydencji w Żarach.”
Widać działania promocyjne w 1718r. były skuteczne. Opłaciły się hrabiemu i Żarom.
Dla upamiętnienia pobytu Króla Augusta II Mocnego 21.07.2019 r. otwarty zostanie dziedziniec Pałacu Promnitzów, na którym planuję się imprezę całodniową. W godz. Od 14 do 19 będzie można dowiedzieć się dużo o tradycjach dworskich, etykiecie, planowany jest pokaz tańców z epoki oraz mody dworskiej. Kulminacja nastąpi o godz. 17, gdyż planuje się o tej godz. inscenizację przybycia na teren Pałacu Promnitzów Króla Augusta II. Po powitaniu króla imprezę zakończy Opera G. P. Telemanna „PIMPINONE” w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej